Mangan chroni przed wolnymi rodnikami

Tarcza obronna

Badania dotyczące znaczenia manganu (Mn) dla naszego zdrowia zaczęto intensyfikować dopiero w latach 70. XX wieku. Okazał się on ważny jako jeden ze składników kości, zapobiegających osteoporozie i chroniących przed zapaleniem stawów. Stanowi też tarczę obronną organizmu przed wolnymi rodnikami (jako składnik dysmutazy nadtlenkowej), wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i stan skóry. Dobrym źródłem manganu są przede wszystkim produkty roślinne – ziarna zbóż, orzechy, migdały, rośliny strączkowe i herbata. Z pokarmów zwierzęcych na uwagę zasługują mleko oraz mięso skorupiaków. Należy zaznaczyć, że dieta wegetariańska dostarcza zdecydowanie więcej manganu (10–18 mg), jednak duże dawki pochodzące tylko z pożywienia nie powodują u człowieka objawów zatrucia manganem. Istnieją doniesienia, że tak rzadko występujące objawy niedoboru manganu mogą wynikać z tego, że pierwiastek ten może być zastąpiony w niektórych procesach biochemicznych przez magnez. Spożywanie pokarmów zawierających duże ilości wapnia lub fosforu może powodować zmniejszenie wchłaniania manganu w przewodzie pokarmowym.

Dobrym źródłem manganu są przede wszystkim produkty roślinne – ziarna zbóż, orzechy, migdały, rośliny strączkowe i herbata

Za dużo manganu

Jeśli przez długi czas w pożywieniu było za dużo manganu, może to wywoływać depresję, bezsenność, drażliwość, halucynacje, zaburzenia neurologiczne, np. drżenia kończyn.

Za mało manganu

Jeśli przez długi czas w pożywieniu było za mało manganu, może to powodować zaburzenia wzrostu i rozwoju u dzieci, osłabienie kości, osteoporozę, zaburzenia w tolerancji glukozy, zaburzenia w metabolizmie cholesterolu. Jeśli niedobór manganu występuje u kobiet w ciąży, może dojść do uszkodzenia błędnika płodu.

Fragment z przygotowywanej do druku książki Zbigniewa Młynarskiego „Jedz dobrze i nie tyj

Leave a Reply