Kwas foliowy – wpływa na wzrost i rozwój

Niezbędny dla rozwoju wszystkich komórek

Nazwa „kwas foliowy” pochodzi od łacińskiego słowa folium – liść. Witamina ta bierze udział w bardzo wielu reakcjach w organizmie, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju wszystkich komórek ustroju, bierze udział w przemianach kwasów nukleinowych DNA i RNA, w metabolizmie białek i cukrów, w związku z tym jest ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost i rozwój. Bardzo ważne jej funkcje to wpływ na wytwarzanie czerwonych krwinek i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ostatnie badania wykazały prewencyjny wpływ kwasu foliowego na występowanie wielu nowotworów (szczególnie raka szyjki macicy, żołądka i jelita grubego). Zmniejsza on także ryzyko wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych, co jest spowodowane działaniem przeciw wolnym rodnikom. Należy zwrócić szczególną uwagę na dostateczną podaż kwasu foliowego u kobiet w ciąży, ponieważ w przypadku niedoborów drastycznie zwiększa się ryzyko wystąpienia u płodu wad cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa). Duże ilości kwasu foliowego i jego pochodnych występują w wątrobie, drożdżach, warzywach zielonych (szpinak, sałata, brokuły), warzywach strączkowych (groch, fasola), ziarnach zbóż i owocach cytrusowych.

Ostatnie badania wykazały prewencyjny wpływ kwasu foliowego na występowanie wielu nowotworów (szczególnie raka szyjki macicy, żołądka i jelita grubego)

Za dużo kwasu foliowego

Jeśli przez długi czas w pożywieniu było za dużo kwasu foliowego, może to powodować, zwłaszcza u osób na diecie wegetariańskiej, nasilenie się objawów neurologicznych, utratę apetytu oraz nudności.

Za mało kwasu foliowego

Jeśli przez długi czas w pożywieniu było za mało kwasu foliowego, może to powodować niedokrwistość megaloblastyczną lub hemolityczną, osłabienie, depresję, nadmierną nerwowość, zmiany osobowości (szczególnie w starszym wieku), bóle i zaczerwienienia języka, bóle brzucha oraz biegunki. Istnieje również możliwość zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworu i miażdżycy. Niedobory folianów u kobiet w ciąży grożą wystąpieniem wad cewy nerwowej u noworodków. Oprócz kobiet w ciąży na niedobory kwasu foliowego i jego pochodnych narażone są głównie osoby nadużywające alkoholu, palące tytoń, w wieku podeszłym i w okresie dojrzewania – spowodowane to jest zmniejszonym wykorzystaniem tej witaminy.

Fragment z przygotowywanej do druku książki Zbigniewa Młynarskiego „Jedz dobrze i nie tyj

Leave a Reply