Odżywianie w cukrzycy

Z cukrzycą można żyć wiele lat w stosunkowo dobrym zdrowiu. Trzeba ją jednak systematycznie i konsekwentnie leczyć, dbać o ruch i wysiłek fizyczny oraz odpowiednio się odżywiać.

Bez właściwego odżywiania nie da się kontrolować cukrzycy i zachować dobrego zdrowia

Pierwszym, co zwykle przeraża osobę, u której wykryto cukrzycę jest konieczność zmiany sposobu odżywiania. Cukrzyk dowiaduje się, że już nie może jadać tego, co najbardziej lubi. Musi stosować rygorystyczną dietę. Jest naturalnym, że buntuje się przed utratą przyjemności z jedzenia. Znaczna część cukrzyków wielokrotnie łamie rygory diety, tym bardziej, że cukrzyca nie boli.

Lepsze efekty niż narzucanie cukrzykowi diety daje wyregulowanie jego apetytu i sposobu odżywiania. Polega ono na wykształtowaniu i utrwaleniu nowych, korzystnych nawyków żywieniowych. Trzeba tak zmienić poczucie apetytu, żeby cukrzyk mógł jeść to, co lubi i na co ma właśnie ochotę, ale jednocześnie jego odżywianie się było w pełni zgodne z zasadami odżywiania w cukrzycy ujętymi w Zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę, opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i zapewniało możliwie najwięcej zdrowia i przyjemności.

Regulowanie odżywiania cukrzyka może przeprowadzić lekarz lub dietetyk za pomocą Programu DrDietman.

Leave a Reply